ANDIR GALSIN (YÜREK TAKIMI) 2016

ANDIR GALSIN (YÜREK TAKIMI) 2016

KONUSU
2013 Yılında Garersizler köyüne bir reklam kampanyası dahilinde internet yaygınlaştırılarak kullanımı teşvik edilir. Oyun internet kampanyasının on yıl sonra köy halkı üzerindeki etkisinden yola çıkarak 2023 yılında köy halkının sosyal hayatındaki değişimi hicivli bir üslupla ele alarak seyircisine internetten önceki yaşamla internetten sonraki yaşam arasında bir kıyas yapma şansı tanıyor.

YAZAR YAZISI
Yabancılaşıyoruz… Gitgide, süratle… Annemize, babamıza, sevdiğimize, çoluğumuza-çocuğumuza, kültürümüze yabancılaşıyoruz… Göz temasımız yok artık. Dokunmuyoruz da telefonumuza tabletimize dokunduğumuz kadar en yakınımızdakine… Dokunmuyoruz. En kötüsü de bu dokusuzlukta bize dokunmuyor… Çünkü hafızalar memory, aileler sosyal grup, sülaleler server, gönül bağları internet ağları oldu. Ve bütün bu yok oluş sürecine herkeste bir smile durumları… Ve biz ne olduğunu neden olduğunu bilmeden yabancılaşıyoruz… İnsanlığımıza, kendimize, bizi biz yapan değerlere…
İşte bu nedenlerden ötürü yazma gereği duydum Andır Galsın’ı. Tiyatromuzda yapılan bir toplantıda Kemal Algün ağabeyimizin ‘’Köylerde yabancılaşma’’ konusunu işleyelim fikrinden yola çıkan Andır Galsın 2013 yılında kısa bir sokak oyunu olarak doğdu, büyüdü ve şimdi iki perde cımbış formatıyla siz seyircilerin karşısına çıkıyor. Yerel değerlerden yola çıkarak evrensel bir mesaj niteliğini taşıyan oyun sanki gelecekten günümüze özlem dolu bir bakış.
Giresun mizahının, lehçesinin yaşaması ve yaşatılması adına çok önemli bir proje, bir oyundan daha fazlası. Belki de bir kültür mirası olarak gelecekten günümüze ışık tutacak bir finnuri…
Bu nedenle Giresun Andır Galsın’a sahip çıkmalı. Değerlerine, kültürüne sahip çıkmalı. Bizim aklımıza sahiplenmek kaybettikten sonra geliyor nedense! Çavuşlu ekmeği gibi, kolbastı gibi, fındığın başkenti gibi, susamsız simit ve daha niceleri gibi…
Bir toplumun var oluşu kültürel değerlerine bağlıdır. Yok olma Giresun. Var ol sağ ol çok yaşa…

Genel Sanat Yönetmeni
Doğan TURAN

Yazan ve Yöneten
Serkan KAYACIK

Genel Koordinatör
Emine ÇETİNKAYA

Proje Asistanı
Arzu KAYACIK

Karakterlere göre Oyuncular:
Keyfanı- Leyla KOL
1985 de Samsun da doğumlu. İlk ve orta öğretimi Samsun’da engelliler okulunda okudu. Ara vermek durumunda olduğu eğitimini liseyi açıktan bitirerek tamamladı. Şu an üniversite sınavına hazırlanmakta. Gezmeyi ve değişik aktivitelere katılmayı sever..Yürek Takımı’na Kulaktan Kulağa oyunu ile katıldı. Andır Galsın’la devam ediyor.

Hüseyin- Fikret ÖĞÜD
1984 Giresun doğumlu.Tiyatroya 2012 yılında Giresun Belediye Şehir Tiyatrosunun sahnelemiş olduğu Anton Cehov adlı oyunla başladı.Halen Giresun Belediye Şehir Tiyatrosunda oyuncu olarak çalışmakta.

Hacce- Şükran ASLAN

Hasan- Eray AKTAŞ

Pembe- Seher ALİM

Bayram- Ali İlker PİR
1997 Giresun doğumlu. Giresun Aksu Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Giresun Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğrenimine devam etmektedir. Lise yıllarında dört oyunda rol aldı.

Döndü –Hafize DERBEDER
1986 Karaman doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetiminden mezun oldu. Giresun Orman Bölge Müdürlüğünde çalışmakta. 2015 yılında Yürek takımına katılarak Andır Galsın adlı oyunla tiyatro çalışmalarına başladı.

Yaşar- İlyas KOSER
Almancı Yusuf- Vural DABAKOĞLU
1998 Hatay doğumlu Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesinde 4. Sınıf öğrencisiyim daha önce okul ve ADD’nin çeşitli skeçlerinde yer aldım.

Mazlum- Abdülkadir KIZILTAŞ
1999 Giresun doğumlu. Ticaret lisesinde 10.sınıf ‘ta muhasebe öğrencisi. Ticaret Lise’sinin düzenlemiş olduğu bir tiyatro oyununda oynadı. Daha önce GBŞT’nin düzenlemiş olduğu ramazan ayı skeçlerinde oynadı. Aldığı eğitimlerden sonra Andır Galsın oyun ekibine dahil edildi.

Leyla- Hilal AKBAŞ
1999 İstanbul Kadıköy doğumlu. 2010 yılında Giresun’a yerleşti. Giresun Atatürk Anadolu Lisesi 11. sınıf yabancı dil öğrencisi. İlkokul ve ortaokulda okul tiyatrolarında oynadı. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosu’nun gençlik ekibine katıldıktan sonra Andır Galsın ekibine dahil edildi.

Mecnun- Alper AYDIN
Alper Aydın 17 Haziran 1998 Giresun doğumlu. Turizm Otelcilik Lisesi son sınıf öğrencisi, okulda yapılan skeç ve tiyatro gösterilerine rol aldı. 2015 yılının Eylül ayında Giresun belediye tiyatrosu’nun gençlik sınıfına katılarak oyunculuk eğitimi almaya başladı.

İmdat- Fatih AYDIN
1976 Trabzon doğumlu. Mithat paşa İlkögretim okulu mezunu. Şiir yazmayı seviyor. Yürek Takımına “Kulaktan Kulağa ” oyunu ile katıldı. Onun için hayat eşittir BEŞİKTAŞ gerisi teferruat : )

Dekor Tasarım- Erdoğan Cüneyt KAMANOĞLU

Kostüm Sorumlusu- Nevin DİZDAR

Dans Koreografi- Erdal GÜLERYÜZ

Ressam ve Kukla Tasarım – Harika ÖZDEMİR

Kukla yapım- Erdoğan Cüneyt KAMANOĞLU ve Duygu AYDIN

Ses ve efekt- Onur ÖZGÜL ve Ziya KOSTAKOĞLU

Ulaşım : Bahadır ÇAYKARA & Ender YAMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.