DERYA GÜLÜ 2015

DERYA GÜLÜ

20 Şubat 2015

YAZAN : Necati CUMALI

13 Ocak 1921 tarihinde Yunanistan sınırları içinde bulunan Cuma kasabasında doğdu. Ailesi Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi kapsamında Türkiye’ye göç ederek İzmir’in Urla ilçesine yerleşti. 1941 yılında yüksek öğrenimini Ankara Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Çocukluk yıllarında başladığı şiir yolculuğu; Orhan Veli, Oktay Fırat, Cahit Sıtkı, Nurullah Ataç gibi önemli edebiyatçılarla tanıştı ve onların etkisiyle şiirlerine yön verdi. Avukatlık ve Kamu Kurumlarının birçok kademesinde görevler yaptı. 1963 yılında yazarlık yapmak üzere bu görevlerinden ayrıldı. Şiir, öykü, deneme, roman, oyun, senaryo gibi tüm edebiyat dallarında çalışmalar yapan yazar; bu çalışmalarında Türk edebiyatına sayısız eserler kazandırmış ve birçok ödüle layık görülmüştür. 10 Ocak 2001 tarihinde hayata veda eden Necati Cumalının çocukluğunu geçirdiği ev “Anı ve Kültür Evi” olarak ziyarete açılmış, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Vişnezade Şairler Parkı’na heykeli dikilmiştir. Urla’da her yıl 10 Ocak’ta saygıyla anılmaktadır.

YÖNETMEN : Doğan TURAN

L.C.C Derma Okulu’nda 4 yıl oyunculuk eğitimi aldıktan sonra özel ve ödenekli tiyatrolarda, Oyuncu, Teknik Eleman, İdari Yönetici, Yönetmen olarak görevler aldı. Bu görevler esasında yurt içi, yurt dışı turnelerine ve tiyatro festivallerine katıldı. Sinema ve Tv filmlerinde oyuncu olarak yer aldı. Bu çalışmalarının yanı sıra Grafik Sanatlarla da ilgilenen Doğan Turan birçok oyunun afişlerini ve oyun dergilerini tasarlamıştır. Drama ve film senaryoları Work-Shoplarına katılan sanatçı Oyunculuk ve Drama Yazarlığı dersleri de düzenlemektedir.

YÖNETMEN YARDIMCISI : Arzu KAYACIK

Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2012 yılında “Bozuk Düzen” adlı oyunla katıldı. Tiyatromuzda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

OYUNCULAR :

Duygu AYDIN

Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2010 yılında “Üsküdar’da Yanlışlıklar Komedyası” adlı oyunla katıldı. Tiyatromuzda oyuncu olarak görevine devam etmektedir.

Kenan YILDIRIM

Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2001 yılında “Pişti” adlı oyunla katıldı. Tiyatromuzda oyuncu olarak görevine devam etmektedir.

Özgür AYDIN

Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2012 yılında “Bozuk Düzen” adlı oyunla katıldı. Tiyatromuzda oyuncu ve yönetmen olarak görevine devam etmektedir.

SAHNE AMİRİ : Eray AKTAŞ

DEKOR-TASARIM-UYGULAMA : E. Cüneyt KAMANOĞLU

SES-IŞIK : Onur ÖZGÜL, Ziya KOSTAKOĞLU

AFİŞ-TASARIM : Serkan KAYACIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.