CİMRİ (OYUNCULUK ATÖLYESİ) 2016

CİMRİ 2016

Genel Sanat Yönetmeni:Doğan TURAN

Yazan: Molıere

Yönetmen: Özgür AYDIN

Yön. Yard. – Dekor Tasarım: Erdoğan Cüneyt KAMANOĞLU

Dekor Uygulama: Erdoğan Cüneyt KAMANOĞLU, Yakup TOPÇU, Harun Murat AYDIN, Fikret ÖĞÜT

Kostüm Sorumlusu: Nevin DİZDAR

Dans Koreografi: Erdal GÜLERYÜZ

Ses ve Efekt: Ziya KOSTAKOĞLU, Ergin KAÇMAZ

Oyuncular:

Harpagon – Abdullah MEMİŞ: 18.07.1992 Giresun doğumlu. Giresun Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2011 yılında Üsküdar’da Yanlışlıklar Komedyası oyunuyla başladı.
Marıanne – Aslıhan CAN: 28.11.1999 Ordu doğumlu Görele Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Hemşirelik Bölümü 12. Sınıf öğrencisidir. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı.
Bayan Simon – Simay EYİ: 08.06.2001 İstanbul doğumlu. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencisidir. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı.
Valere – Emre AYDIN: 16.01.1997 Trabzon doğumlu. Giresun Üniversitesi Bilgisayar öğretmenliği 1. Sınıf öğrencisidir. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı.
La Merluche – Eda ÖZTÜRK: 18.06.1999 Giresun doğumlu. Giresun Atatürk Anadolu lisesi 12. Sınıf öğrencisidir. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı.
Komiser – Kenan AHMED: 14.02.1995 Azerbaycan Bakü doğumludur. Giresun Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor öğretmenliği 4. Sınıf öğrencisidir. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı.
Elise – Hilal AKBAŞ: 24.06.1999 İstanbul doğumlu. Giresun Atatürk Anadolu lisesi 12. Sınıf öğrencisidir. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı ve Yürek Takımı ekibinin Andır Galsın adlı oyununda da görev aldı.
Cleante – Vural DABAKOĞLU: 31.07.1998 Hatay doğumludur. Hamdi Bozbağ Anadolu lisesi mezunudur. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı ve Yürek Takımı ekibinin Andır Galsın adlı oyununda da görev aldı.
Frosıne – Şükran ASLAN: 11.06.1998 Giresun Doğumludur. Giresun Lisesi mezunudur. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı ve Yürek Takımı ekibinin Andır Galsın adlı oyununda da görev aldı.
Jacques Usta – İremnur ERGAN: 12.01.2000 Giresun doğumludur. Hamdi Bozbağ Anadolu lisesi 11. Sınıf öğrencisidir. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı.
Anselme – Yılmaz CÜCÜK: 17.05.1996 Giresun doğumludur. Giresun lisesi mezunudur. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı.
La Fleeche – Ali İlker PİR: 01.05.1997 Giresun doğumludur. Giresun üniversitesi Türk dili ve edebiyatı bölümü 2. Sınıf öğrencisidir. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı ve Yürek Takımı ekibinin Andır Galsın adlı oyununda da görev aldı.
Claude Kadın – Ayşenur DEMİRAL: 08.10.2001 Giresun doğumludur. Bulancak fen lisesi 10. Sınıf öğrencisidir. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2016 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı.
Brındavoine – Abdülkadir KIZILTAŞ: 06.04.1999 Giresun doğumludur. Giresun ticaret lisesi 11. Sınıf öğrencisidir. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı ve Yürek Takımı ekibinin Andır Galsın adlı oyununda da görev aldı.
Brındavoine – Pınar TURHAN: 08.09.1999 Giresun doğumlu. Zübeyde hanım teknik ve meslek Anadolu lisesi 12. Sınıf öğrencisidir. Giresun Belediye Şehir Tiyatrosuna 2015 yılında Oyunculuk Atölyesi ekibi eğitimiyle başladı.

Konusu

Paris’in zengin ve cimri burjuvalarından Harpagon, kızı Elise ve oğlu Cléante’yi varlıklı kişilere vermeye niyetlidir. Halbuki Elise, babasının yardımcısı olan Valère’yi, Cléante ise maddi sıkıntılar çekmekte olan Mariane’yı sevmektedir. Çocuklarının niyetlerini bilmeyen Harpagon, onlar hakkında kurduğu planı anlatır. Ayrıca Mariane’yi kendisine ayarlaması için çöpçatan Frosine’i devreye sokar. Cléante, babasının niyetini öğrenince acele para bulmaya çalışır ve tefeciden para bulmaya çalışır. Harpagon ise sürekli çalınır korkusu ile yaşadığı altınlarını bir sandığın içinde bahçeye gömmüştür. Harpagon planını uygulayabilmek için Mariane’yi yemeğe davet eder. Davete çöpçatan Frosine’i ve kızı Elise’yi evlendirmeyi düşündüğü Anselme’yi de çağırır. Cléante ve Mariane ise Frosine’den yardım isterler. Frosine’e göre Harpagon’un Mariane’den vazgeçmesi için ona varlıklı ve soylu bir kadın bulmak gerekir. Ancak bu arada Harpagon, oğlunu Mariane’ye duygularını ilan ederken duyar. Evde patırtı kopduğu sırada Harpagon, sandığın yerinde olmadığını farkeder, eve polis şefini çağırır ve herkesten kuşkulandığını belirtir. Sandığı Cléante’nin uşağı La Flèche bulmuş ve efendisine vermiştir. Her şeyi kaybettiğini düşünen Valère, yaşam öyküsünü anlatır. Napolili soylu bir aileden gelmesine rağmen, bir deniz kazasında ailesini kaybetmiştir. Öykü bitince Valère’nin Anselme’nin oğlu, Mariane’nin de erkek kardeşi olduğu anlaşılır. Sonunda Harpagon, Anselme’nin düğün giderlerini karşılaması koşuluyla çocuklarının sevdikleri ile evlenmelerine karar verir.

Molıere

Moliere Fransız oyun yazarı, tiyatro oyuncusu ve yöneticisi. 15 Ocak 1622’de Paris’te dünyaya geldi. Asıl adı Jean-Baptiste Poquelin’dir. Babası saraya da hizmet eden varlıklı bir döşemeciydi. Moliere annesini 10 yaşında kaybeder, babasıyla arası hiç iyi değildir. Annesinin ölümünün ardından babasıyla Paris’de Rue Saint-Honoré’de yaşadılar. İlk okul öğrenimi Paris’te yaptı. Sonra Cizvitler’n yönetimindeki Clermont Kolejine yazdırdı. Moliere, Plautus, Terentius ve Seneca’nın oyunlarının sahnelendiği bu okulda Yunan ve Latin yazarlarını okudu, o dönemin ünlü bilginlerinden Gassendi’nin öğrencisi oldu. 1641’de bu okuldan ayrıldı. Moliere babasının işini devam ettirmeye başladı ve bu arada hukukçu olmak için çalışmaya başlar.
1643’te babasının işi olarak sürdürdüğü saray döşemeciliğinden ayrılarak Bejartlarla birlikte Illustra Theatre’ı kurdu, Orleans Dükü’nün koruması altında olmakla birlikte topluluk başarılı olamayınca borçlar yüzünden hapse atıldı. Charles Dufrense’nin gezginci topluluğuna katıldı, L’etourdi oyununu sahneledi; tüm Fransa’yı dolaştı, 1644 sonunda Croix Noire salonunu kiralayıp tiyatroya dönüştürdü ve 1645 Tartuffe başlarında bu yeni salonda temsiller vermeye başladı. 1650-53’te tiyatroyla Lyon’da kaldı; 1653’te Conti Prensi’nin özel tiyatro topluluğu oldular. Komedi türünün trajedi ile aynı düzeyde bir saygınlığa kavuşmasını sağlamıştır. 17 Şubat 1673’de aynı kentte öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.