“7. AVRUPA BİRLİĞİ İNSAN HAKLARI FİLM GÜNLERİ VAHİT SÜTLAŞ SAHNEMİZDE”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun düzenlediği 7. AB İnsan Hakları Film Günleri, Ab üye ülkeleri ve kültür merkezlerinin katkılarıyla, 10 Aralık İnsan Hakları Günü çerçevesinde,ilimiz Giresun’daki etabı Vahit Sütlaş Sahnemizde sergilenecektir. Ülke çapında 4-14 Aralık tarihlerinde Ankara, İstanbul, Kars ve ilimiz Giresun’da düzenlenecek etkinliklerde öğrenciler, insan hakları savunucuları, sinemaseverler ve konuya duyarlı herkese hitap edecek insan hakları konulu belgesel filmleri ilimiz Giresun etabı 9-12 Aralık tarihleri arası Vahit Sütlaş Sahnemizde yapılacak gösterimlerde 2’si yerli yetişkin , 5’i yabancı çocuk ve 15′ yabancı yetişkin olmak üzere 22 film belirli saat ve günlerde halka açık, ücretsiz olarak gösterime sunulacak olup, film gösterimlerinin ardından Avrupalı yönetmenlerin, STK temsilcilerinin, insan hakları savunucularının ve akademisyenlerin katılımıyla insan hakları üzerine paneller düzenlenecektir.

PROGRAM (09-12 ARALIK)

EVİM GÜZEL EVİM

Etkinlik Tarihleri:  09.12.2017 Ct – 11:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Evim Güzel Evim – Dom, Ljubi Dom – Slovenya, 2016, 93’

Yönetmen: MAJA PRETTNER

1987 yılında doğdu. Slovenya, Ljubljana’da Tiyatro, Radyo, Film ve Televizyon Akademisi, Film Yönetmenliği bölümünden mezun oldu. Son beş senedir farklı televizyon kanallarında belgesel, çocuk dizileri ve kurmaca diziler üzerine çalışıyor. Aynı zamanda kendi kısa ve uzun film projelerini geliştiriyor ve üretiyor. Evim Güzel Evim, filmleri Slovenya’da ve yurt dışındaki festivallerde gösterilen yönetmenin ilk uzun belgeselidir.

Sabah 7’de uyan. Okul. Öğle yemeği. Zorunlu dersler. Toplantı. Temizlik. Boş zaman. Uyku. Rüya. Yeni bir gün. İşte sistemin yetiştirdiği bir çocuğun hayatı… Hikaye, dezavantajlı çevrelerden gelen çocukların barındığı bir gençlik evinde geçiyor. Film, farklı şartlar altında yolları asla kesişmeyecek dört bireyi bir yıl boyunca takip ediyor.

 

DÜĞÜN

Etkinlik Tarihleri:  09.12.2017 Ct – 15:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

DÜĞÜN – NOCES – Belçika, Fransa, Lüksemburg, Pakistan, 2016, 98′

Yönetmen: STEPHAN STREKER

1978’de Brüksel’de doğdu. Film yapımı ile uğraşmadan önce fotoğrafçı, sinema yazarı ve spor muhabiri olarak çalıştı. Belçika basını için çeşitli röportajlar hazırladı. Radyo ve yazılı basında sinema yazarı olarak çalıştı. Fotoğrafçı olarak çeşitli albüm kapakları üretti. Boks ve futbol alanında spor muhabirliği yaptı. Düğün, yönetmenin üçüncü uzun filmidir.

18 yaşındaki Zahira Belçika’da yaşayan Pakistan asıllı bir genç kızdır. Ailesinin tüm bireyleriyle çok yakındır; ta ki bir gün evlendirilmek istenene kadar. Ailesinin beklentileri, Batılı yaşam tarzı ve özgürlük hayalleri arasında sıkışan Zahira, ağabeyi ve sırdaşı Amir’e güvenmektedir.

Düğün, 2017 İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde FACE Ödülü’ne aday gösterildi.

NAZLICAN SERİN YAYLA ÇİÇEĞİ

Etkinlik Tarihleri:  09.12.2017 Ct – 15:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Nazlıcan Serin Yayla Çiçeği – Türkiye, 2017, 21’

Yönetmen: NEDİME MAHMURE VAİZOĞLU

Malatya’da doğdu. Marmara Üniversitesi, Uluslararası Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisansını yaptı. Çeşitli kısa ve belgesel film projelerinde yer aldı.

Film, kayak sporuna gönül vermiş ve hayatlarını kayaktan elde ettikleri başarılarla devam ettiren beş genç kızın gelecekteki hayallerini gerçekleştirmek için nasıl mücadele ettiklerini; karşılaştıkları sorunlar ne olursa olsun azim ve kararlılıkla verdikleri yaşam kavgalarını ve kayağın onların kendi ayakları üzerinde duran bağımsız bireylere dönüşmelerinde ne kadar etkili olduğunu anlatıyor. Genç kızların hayatlarının kurtarıcısı olarak niteledikleri kayak sporuna başlama hikayeleri, kayağa olan sevgileri, sevinçleri, hüzünleri, türlü şekillerde içlerinde yeşerttikleri umutları Sarıkamış’ın etkileyici manzarası eşliğinde seyircilerle buluşuyor.

PANEL

Etkinlik Tarihleri:  09.12.2017 Ct – 16:30

Etkinlik Türü: Panel / Konferans

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

MODERATÖR / MODERATOR :

François Naucodie, AB Gaziantep Ofisi Başkanı, 1. Müsteşar / Head of EU Gaziantep Office, 1st Counsellor

PANELİSTLER / GUESTS:

Prof. Dr. A. Hülya Uğur Tanrıöver, Giresun Üniversitesi, UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi ve Kadınların Güçlendirilmesi Kürsü Başkanı

Avukat / Lawyer Sevil Göksuzoğlu, Giresun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı / Head of Giresun Bar Association Commission of Women Rights

DAHA

Etkinlik Tarihleri:  09.12.2017 Ct – 17:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Daha – Türkiye, 2017, 115’

Yönetmen: ONUR SAYLAK

1977 Ankara doğumlu oyuncu ve yönetmendir. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Ankara Devlet Tiyatroları’nda ve Bilkent Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlarda yer aldı. Televizyon dizileri ve sinema filmlerinde oyunculuk yaptı, tiyatro oyunları yönetti. Orman isimli kısa filmin ardından çektiği Daha ilk uzun filmidir.

14 yaşındaki Gaza, yaşadığı küçük sahil kasabasından ayrılarak büyük şehirde liseye gitmeyi hayal ederken, babasının onu insan kaçakçılığı şebekesinin bir parçası haline getirmesiyle suçla tanışır. Gaza’nın ergenliği, babasının baskıcı karakteri ve sürekli gözlemlediği göçmenlerle geçmeye başlar. Gaza, babası gibi şiddet ve baskı üzerine bir hayat mı kuracaktır yoksa o da bir göçmen mi olacaktır?

Daha, 2017 Adana Uluslararası Film Festivali’nde Yılmaz Güney Ödülü, İzleyici Ödülü ve SİYAD Ödülü aldı.

A’DAN B’YE TEKERLEKLİ KAYAK

Etkinlik Tarihleri:  09.12.2017 Ct – 19:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer:  Vahit Sütlaş Sahnesi

A’dan B’ye Tekerlekli Kayak – A to B Rollerski – ABD, Kanada, Meksika, Letonya, 2017, 97’

Yönetmen: ARNIS ASPERS

Yapımcı, yönetmen ve senarist Arnis Aspers, kurucusu olduğu United Artists of Moodwork ile müzik videosu, reklam filmi, belgesel, kısa film gibi görsel-işitsel alanlarda faaliyet göstermektedir. Yapım şirketiyle beraber Aspers, bugüne kadar 125 bin kişi tarafından ziyaret edilen, Look at Riga adındaki Avrupa’nın ilk 5 boyutlu sinemasının geliştirilmesi fikrine önayak oldu.


Film, Raimonds Dombrovskis’in tekerlekli kayaklarıyla (rollerski) Kuzey Kutbu’ndan Baja’ya yaptığı, 90 günde 6800 kilometrelik inanılmaz yolculuğunu anlatıyor. Raimonds 17 yaşında ABD’ye göçmüş Letonya doğumlu başarılı bir atlettir. Yedi kez ABD biatlon şampiyonu olmuştur ve 1988 Calgary Olimpiyat Oyunları’nda ABD takımına dahil edilmiştir. Fakat Olimpiyatlar’ın hemen öncesinde sağlık sorunları yüzünden takım dışında kalır. Raimonds tüm hayallerinin yıkıldığı bu anda, vazgeçmek yerine Kanada Inuvik’ten, Meksika Baja’ya tekerlekli kayaklarıyla 90 günlük bir yolculuğa çıkar.

ÇOCUK KISA FİLMLERİ

Etkinlik Tarihleri:  10.12.2017 Pa – 11:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

672 BİN TAKİPÇİLİ KIZ

Yönetmen: MIRJAM MARKS

Tiyatro eğitimi alan Mirjam Marks, Hollanda Devlet Televizyonu’nun gençlere yönelik kanalında çalıştı. Yapım ve araştırma deneyimleri sayesinde gençlere yönelik dizi ve belgeseller için içerik üretimi konusunda uzmanlaştı. Bir televizyon programı aracılığıyla gittiği Surinam’a hayran kaldı ve oraya taşınıp Hollanda Televizyonu için belgeseller üretmeye devam etti. Şu anda Hollanda’da yaşıyor ve belgesel yapımcısı olarak kariyerine devam ediyor.

672 Bin Takipçili Kız – Het Meisje Van 672k – Hollanda, 2016, 18’

Yaratıcılığı ile sanal dünyada ilgi odağı olan, hayal gücü yüksek, 15 yaşındaki Annegien’in olgunlaşma sürecine tanık oluyoruz. Genç kızın kişisel ve sanatsal fotoğraflarını paylaştığı  “Fetching_tigerss” isimli instagram hesabı 672 bin takipçiye ulaşıyor. Online bir televizyon kanalı bu potansiyelin farkına varıyor ve Annegien’in kendileriyle beraber çalışmasını istiyor. Başarı, Annegien’in kendisini ve fotoğraflarını nasıl etkileyecek?

BENZER

Yönetmen: DANIEL MARTÍNEZ LARA

1972 yılında Madrid’de doğdu. Çeşitli şirketlerde film, kısa film ve reklam üzerinde çalıştı. 1997 ve 2006 yılları arasında birçok canlandırma kısa film yönetti ve bu filmler çeşitli festivallerde ödüller kazandı. 20 yıllık canlandırma öğretmenliğinin ardından, 2006 yılında modelleme, karakter animasyonu ve üç boyutlu kısa film yapımına odaklanan Pepe School Land’i kurdu.

Yönetmen: RAFA CANO MENDEZ

1982 yılında Madrid’de doğdu. 2 boyutlu canlandırma üzerine bir kurs aldı, bu kursta geleneksel animasyon ve kavramsal sanatı öğrendi. Sanat lisansını Barselona’da Universidad Autonoma’da bitirerek Nikodemo Animation ekibine katıldı. Miguel Angel Bellot ve Carlos del Olmo ile birlikte yönettikleri kısa film Tachaaan! 2010 yılında Goya Ödülleri’ne aday oldu ve çeşitli festivallerde yirminin üzerinde ödül kazandı.

Benzer – Alike – İspanya, 2015, 8’

Copi, hayat koşturması içinde, oğlu Paste’ye doğru yolu göstermeye çalışan bir babadır. Ama doğru yol nedir? Benzer, 2016 Goya Ödülleri’nde En İyi Animasyon Kısa Film, Anchorage Film Festivali’nde ise En İyi Animasyon dallarında ödül aldı.

BETKA VE ÇOK BİLMİŞLER

Yönetmen: THEODORA REMUNDOVÁ

1974 yılında Prag’da doğdu. Výlet (2002), Ene Bene (2000) ve Objevte Svoji Vnitrní Krásu (1997) filmleriyle tanınan oyuncu ve yönetmendir.

Betka ve Çok Bilmişler – Bětka a Chytré Hlavičky – Çek Cumhuriyeti, 2016, 15’

12 yaşındaki Bětka, sıradışı bir etkileyiciliğe sahiptir. Kırsalda ailesiyle birlikte yaşar, at binmekten ve kuzeni Eliška ile zaman geçirmekten hoşlanır. Kendisine ihtiyacı olan zihinsel engelli sınıf arkadaşına ve civardaki huzurevlerinde kalan, yaşlı ve yalnız kimselere yardım etmekten de büyük keyif alır. Kuzeniyle beraber Çok Bilmişler Kulübü için çeşitli buluşmalar organize eden Bětka, bu buluşmalar için oyunlar, tiyatro gösterileri ve kır çiçekleri üzerine dersler gibi çeşitli etkinlikler düzenler. Ama kızlar bu etkinlikleri kendi başlarına yapmak yerine yaşlıların da dahil olmasını ve beraberce ortaya güzel şeyler çıkarmayı isterler.

KİMARU’YA TAVUKLAR

Yönetmen: ANNE VAN CAMPENHOUT

Amsterdam’da yaşıyor ve yaratıcı belgeseller üretiyor. 2011 yılında Utrecht Sanat Okulu, Görsel-İşitsel Medya Programı’ndan mezun oldu. Yüksek lisansını Birleşik Krallık’ta Açık Üniversite, Dijital Kültürler için Yaratıcı Sanat Programı’nda tamamladı. Gana, Tanzanya, Kenya ve diğer Afrika ülkelerinde belgeseller yaptı.

Yönetmen: ERISS KHAJIRA

1987 yılında Kenya, Nairobi’de, Dandora çöplüğünün yakınlarındaki Dandora gecekondu mahallesinde doğdu ve büyüdü. 11 yaşındayken ilk kez televizyonda bir belgesel film izledi. Cep telefonuyla küçük videolar çekerek yeni hayalinin peşinden koşmaya başladı. İlerleyen zamanlarda Nairobi Community Media House’da, Africal Slum Journal için muhabir olarak çalışmaya başladı; genel yayın yönetmenliğine kadar yükseldi. 2016’nın başlarında Nairobi’de gecekondu mahallelerinde yaşayan çocuk ve gençleri eğitmeyi hedefleyen kendi medya evini The Big 5 Media Centre adıyla kurdu.

Kimaru’ya Tavuklar – Kippen Voor Kimaru – Hollanda, 2017, 15’

Babası birkaç ay önce vefat eden Kimaru için hayat giderek zorlaşmıştır. Kenya’nın başkenti Nairobi’de bir gecekondu mahallesinde annesi ve kız kardeşleriyle birlikte yaşar ve geleceği için önemli olduğunu bildiğinden okulda elinden geleni yapar. Fakat annesinin gücü okul masraflarına yetmemektedir. Gecekondu mahallelerinde büyüyen pek çok çocuğun da başına geldiği gibi, Kimaru okuldan atılır. Bir gün Kimaru’nun teyzesi Ursula bir sandık tavukla çıkagelir; her şey yolunda giderse tavuklar yakında yumurtlamaya başlayacak ve Kimaru ayda 15 Euro kazanabilecektir.

ROCKNROLLCULAR – ROCKNROLLERS

Yönetmen: DAAN BOL

1984 yılında doğdu. Utrecht HKU Sanat Üniversitesi’nde Belgesel Yönetmenliği okudu. Mezuniyet belgeseli Niet Op Meisjes çeşitli ulusal ve uluslararası ödüller kazandı.

Rocknrollcular – Rocknrollers – Hollanda, 2016, 25’

Birlikte plak dinlemek, konser provaları yapmak ve kimin daha iğrenç osurduğunu tartışırken kıkırdamak: Üç yeniyetme; Sia, Bas ve Vince için hayat bunlardan ibaret. Birlikte, Hollandalı saykodelik blues rock grubu Morganas Illusion’u oluşturuyorlar. Derken Sia bunalıma giriyor… Sia’yı 16. doğum gününü kutlarken, gerçek bir rock yıldızı gibi büyük gözlükler takarken görüyoruz. Ama bileğinin yakın çekimini gördüğümüz anda bu yetenekli yeni yetme için işlerin yolunda gitmediği netleşiyor. Peki bu durum müzik grubunu nasıl etkileyecek? Morganas Illusion önceki enerjisine kavuşabilecek mi? Rocknrollcular, müzik ve dostluğun iyileştirici, faydalı etkilerine dair etkileyici bir olgunlaşma süreci hikayesi. 2016 IDFA (Uluslararası Amsterdam Belgesel Film Festivali) kapsamında En İyi Çocuk Belgeseli ödülüne layık görülmüştür.

TAŞIMACILIĞIN BEDELİ

Etkinlik Tarihleri:  10.12.2017 Pa – 15:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: DENIS DELESTRAC

Kariyerine ABD’de yazar ve fotoğrafçı olarak başladı ve ardından 2001 yılında sinemaya adım attı. Sand Wars isimli belgeseli 40’ın üzerinde festivalde gösterildi ve aralarında Altın Panda, Greenpeace ve Gemini Ödülleri’nin de olduğu 15 ödül kazandı.

Taşımacılığın Bedeli – Freightened: The Real Price of Shipping – İspanya, Fransa, 2016, 83’

Batı’da tükettiğimiz ürünlerin %90’ı uzak arazilerde üretiliyor ve bize gemilerle ulaşıyor. Kargo nakliye endüstrisi dünya ekonomisinde önemli bir aktör ve modern medeniyetimizin temellerini biçimlendiriyor; nakliye sektörü olmadan toplumların artan talebini karşılamak imkansız olurdu. Yine de, bu işin işleyişi ve yönetmelikleri belirsizliğini koruyor ve gizli maliyetleri hepimizi etkiliyor.

CHUCK NORRİS KOMÜNİZME KARŞI

Etkinlik Tarihleri:  10.12.2017 Pa – 17:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: ILINCA CALUGAREANU

1981’de Cluj-Napoca’da doğdu. Manchester’daki Granada Görsel Antropoloji Merkezi’nde film yönetmenliği okudu. Kısa filmleri çeşitli film festivallerinde gösterildi. Kurgucu ve yönetmen olarak çalışan Calugareanu, Duvardaki Yazılar (2006), VHS Komünizme Karşı (2014) ve Zeytin Yeşili (2014) isimli belgeselleriyle tanınmaktadır.

Chuck Norris Komünizme Karşı – Chuck Norris vs Communism – Birleşik Krallık, Romanya, Almanya,  2015, 78’

1980’lerde Çavuşesku rejimi altında yaşayan Romanyalılar, Amerikan filmlerinin ülkeye girişi yasak olduğu için VHS kasetleri gizlice izliyordu. Komşu evlerde gizli saklı yapılan gösterimlerde izlenebilen kaçak VHS kasetleri ise, sonradan ülkenin en tanınmış sesi olacak Irina Nistor adındaki bir çevirmen dublajlıyordu. İrina Nistor’un ilginç ve komik dublajları sayesinde Romanyalılar, Jean-Claude Van Damme, Sylvester Stallone ve Chuck Norris gibi ünlüleri ekranda izleyebiliyor ve Batı kültürü hakkında bir fikir sahibi olabiliyordu. Yönetmen Ilinca Calugareanu, zamanla baskıcı rejime karşı bir sivil itaatsizlik eylemine dönüşen bu ilginç fenomeni mercek altına alıyor ve sinemanın gündelik hayatlarımız üzerindeki güçlü etkisini ortaya koyuyor.

Film, 2015 Uluslararası Hamptons Film Festivali’nde  Altın Denizyıldızı ödülünü aldı.

DAVA

Etkinlik Tarihleri:  10.12.2017 Pa – 19:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: ASKOLD KUROV

1974’te Özbekistan’da doğan Askold Kurov, 1991’den beri Rusya’da yaşıyor. Filoloji, tiyatro ve ilahiyat eğitiminden sonra sekiz yıl boyunca ambalaj tasarımcılığı yapan Kurov, daha sonra Moskova Marina Razbezhkina Film Okulu’nda belgesel sinemacılık öğrenimi gördü. Winter, Go Away! (2002) adlı ödüllü belgeselin yönetmenlerinden biri olan sinemacının sonraki filmleri Leninland ve Children 404 eleştirmenlerin beğenisini kazandı ve çeşitli festivallerde gösterildi. Kurov’un filmleri, Rusya’daki insan hakları sorunları ve toplumsal uzlaşmazlıklara odaklanıyor.

Dava: Rusya Devleti Oleg Sentsov’a Karşı – The Trial: The State of Russia Vs Oleg Sentsov – Estonya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, 2017, 70’

Ukraynalı sinemacı Oleg Sentsov, Euromaidan eylemlerine katılan bir Kırım yerlisi. Rusya’nın bölgeyi işgalinin karşıtlarından olan eylemci, Mayıs 2014’te Rus İstihbarat Teşkilatı tarafından terör saldırısı planlama suçlamasıyla tutuklanıp Moskova’ya nakledildi. Bir yılı aşkın süre gözaltında kaldıktan sonra 20 yıl hapse mahkum edildi; üstelik ifadelerin baskı altında verilmiş olmasına ve yetersiz kanıta rağmen. Yönetmen Askold Kurov, dava sürecini ve Oleg’in ailesiyle beraber arkadaşları ve avukatlarının kendisini hapisten kurtarma girişimlerini takip ediyor. Zaman içerisindeyse bu takip, herkesin zalim devlet mekanizmalarının kurbanı olabileceğini gösteren, absürt ve ürkütücü Kafkaesk bir hikayeye dönüşüyor.

Adaylıklar: F:ACT ve Politiken’s Seyirci Ödülü (2017 Kopenhag Uluslararası Belgesel Festivali)

REKLAM MÜZİĞİ

Etkinlik Tarihleri:  10.12.2017 Pa – 19:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: MARTA ALEDO

Madrid’de Complutense Üniversitesi’nde Görsel-İşitsel İletişim öğrenimi gördü. Çok sayıda dans ve oyunculuk projesinde yer aldı. İlk yönetmenlik denemesi Test yirmiden fazla festivalde gösterildi ve on beş ödül kazandı. İkinci kısa filmi Pichis, prömiyerini Valladolid Uluslararası Sinema Haftası’nda yaptı. Reklam Müziği yönetmenin üçüncü kısa filmidir.

Reklam Müziği – Jingle- İspanya, 2015, 15’

Oscar ve Fon savaş muhabiri iki arkadaştır. Birkaç hafta önce kaçırılmış, evlerinden binlerce kilometre uzakta, yabancı bir ülkedeki bir bodrum katında tutulmaktadırlar. Dikkatlerini dağıtıp yedikleri dayağın acısını unutmak, asla kurtarılamayacakları ya da her an öldürülebilecekleri fikrini akıllarından çıkarmak için sevgililerini düşünerek, 80’ler reklamlarının müziklerini hatırlamaya çalışırlar.

Reklam Müziği, 2015 Uluslararası FIC de Galdar Festivali’nde  En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

PANEL

Etkinlik Tarihleri:  10.12.2017 Pa – 20:30

Etkinlik Türü: Panel / Konferans

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

MODERATÖR / MODERATOR:

François Naucodie, AB Gaziantep Ofisi Başkanı, 1. Müsteşar / Head of EU Gaziantep Office, 1st Counsellor

PANELİSTLER / GUESTS:

Yrd. Doç. Dr. / Asst. Prof. Göktürk Tüysüzoğlu, Giresun Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi / Giresun University International Relations

Fethi Kurtiy Şahin, ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Araştırma Görevlisi, Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Genel Merkezi Gençlik Kolu Başkanı / METU Graduate School of Social Sciences, Crimea Association Head of Youth Commission

ÇOCUKLAR

Etkinlik Tarihleri:  11.12.2017 Pt – 11:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: ARASH T. RIAHI

1972 yılında İran’da doğdu. 1982 yılından beri Viyana’da yaşıyor. Film ve sanat öğrenimi gördü. Yazar, yönetmen ve yapımcı olan Arash Riahi’nin filmleri uluslararası festivallerde yetmişin üzerinde ödül kazandı.

Yönetmen: ARMAN T. RIAHI

1981 yılında İran’da doğdu ve Avusturya, Viyana’da büyüdü. Medya Teknolojileri öğrenimi gördü. Kısa ve belgesel filmleri uluslararası festivallerde ödüller kazandı.

Çocuklar – Kinders – Avusturya, 2016, 95’

Çocuklar, gizli potansiyel, yaratıcılık, bütünleşme, müziğin gücü ve toplumumuzun muhtemel geleceği hakkında dokunaklı bir film… Müzik dünyası, çocukların dünyasından daha açık ve zengin, onların kendilerine güvenmeyi öğrendikleri bir dünya. Bu dünya, çocukların ihtiyaçlarına saygı gösteriyor; onların duyuldukları ve görüldükleri bir gündelik hayata kavuşmalarını sağlıyor. Uzun soluklu bir müzik projesi aracılığıyla Arash ve Arman Riahi’den çocuklarımızın hayatında nelerin olup bittiğini; endişelerini, sevinçlerini ve isteklerini öğreniyoruz. Çocuklar hakkında olgun bir film; empatik, acımasız ve ilham verici…

Çocuklar, 2016 Diagonale Film Festivali’nde Seyirci Ödülü aldı.

DIŞARIYA DAİR

Etkinlik Tarihleri:  11.12.2017 Pt – 15:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: KOEN SUIDGEEST

1967 yılında Amsterdam’da doğdu. Belgesel yönetmeni, yazar ve fotoğrafçı. İngiltere’de Yaratıcı Sanatlar Üniversitesi, Film Bölümü’nden mezun oldu. Reklam filmleri, belgeseller ve uzun filmlerde görüntü yönetmeni olarak çalışmaya başladı ve ardından kendi belgesel projelerine yöneldi. Casting isimli belgeseli Goya Ödülleri’ne aday gösterildi. Karla’s Arrival ise 40’ın üzerinde festivalde gösterildi, çeşitli ödüller aldı ve yönetmene uluslararası bir ün kazandırdı.

Dışarıya Dair – Out & About – Hollanda, 2016, 34’

LGBT topluluğu üyelerinin aileleri, oğulları ya da kızları eşcinsel olduğunu söylediğinde kendilerini istemedikleri bir durumda bulurlar. Onlar da bir noktada çevreleriyle bu durumu paylaşmak zorundadırlar. Fakat pek çok ülkede, mahalle baskısı ve eşcinsel karşıtı yasalardan dolayı ailelerin çocuklarıyla ilgili açık olması söz konusu bile olamaz. Aileler topluma uyum sağlamakla, evlatlarına duydukları sınırsız sevgi arasında sıkışıp kalırlar. Dışarıya Dair’de yönetmen Koen Suidgeest Kenya, Rusya ve Endonezya’dan eşcinsel evlat sahibi olan ailelerin portresini çiziyor.

PANEL

Etkinlik Tarihleri:  11.12.2017 Pt – 15:30

Etkinlik Türü: Panel / Konferans

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

MODERATÖR / MODERATOR:

François Naucodie, AB Gaziantep Ofisi Başkanı, 1. Müsteşar / Head of EU Gaziantep Office, 1st Counsellor

PANELİSTLER / GUESTS:

Koen Suidgeest, “Dışarıya Dair” film

HALEP’İN SON ADAMLARI

Etkinlik Tarihleri:  11.12.2017 Pt – 17:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: FERAS FAYYAD

Suriye’de doğan yönetmen, senarist ve radyo yapımcısı Feras Fayyad, Paris’te Görsel-İşitsel Sanatlar ve Sinema eğitimini tamamladı. Çeşitli kurmaca ve belgesel filmlerde yönetmenlik ve kurguculuk yapan Fayyad, güncel Suriye problemleri ve Arap dünyasının siyasi değişimi üzerine olan çalışmaları ile tanınıyor.

Halep’in Son Adamları – Danimarka, 2017, 104’

Suriye’de beş yıldır süren savaşın ardından, Halep’te kalanlar son bir kuşatmaya hazırlanıyorlar. Beyaz Kasklılar gönüllülerinin gözünden, savaşın artık normalleştiği bir şehirde, ölümün ve vahşetin kurduğu sokaklardaki gündelik yaşama tanık oluyoruz. Halit, Suphi ve Mahmut, yıkılan binaların enkazı altında bir yaşam belirtisi bulmak için ilk müdahale edenler arasındadır. Halep’te kalan 350 bin sivil ile beraber sürekli bombardıman altında yaşıyor ve herkesle beraber aynı ikilemle boğuşuyorlar: kaçıp ailelerinin güven içinde yaşamasını mı sağlamalılar, yoksa kalıp şehirleri için mücadele mi etmeliler?

2017 Sundance Film Festivali Büyük Jüri Ödülü başta olmak üzere, çeşitli festivallerden pek çok ödül kazanmıştır.

HAYATIMI KURTARAN KIZ

Etkinlik Tarihleri:  11.12.2017 Pt – 19:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: HOGIR HIRORI

1980’de Irak Kürdistanı, Duhok’ta doğdu. 1999’da İsveç’e kaçarak Stockholm’de yaşamaya başladı. Serbest fotoğrafçı, kurgucu ve yönetmen olarak çalışıyor. Lolav Media isminde kendi yapım şirketi bulunuyor.

Hayatımı Kurtaran Kız – Flickan Som Räddade Mitt Liv – İsveç, 2016, 79’

Ağustos 2014’te, belgesel sinemacı Hogir Hirori, hamile eşini İsveç’te bırakarak memleketine, mültecilerin hikayelerini belgelemeye gider. Savaş devam ederken bir buçuk milyona yakın insan hala IŞİD teröründen kaçmaktadır. Hirori; Irak-Suriye sınırında, yüz binlerce insanın esir kaldığı Şengal dağlarına giden bir helikoptere binme fırsatı yakalar. Bu sırada 11 yaşında bir kız çocuğunun, 45 derece sıcaklıkta, acı içinde yerde yattığını görür. Onun yanında kalmaya karar verir ve bu sayede hayatı kurtulur, zira binmeyi düşündüğü helikopter düşer. Hirori’nin o çocuğu tekrar bulduğu ve kimsenin ilgilenmediği savaş hikayelerine tanıklık ettiği yolculukta ona eşlik ediyoruz.

Film, 2016 Göteborg Film Festivalinde  İsveç Kilisesi Film Ödülü’nü aldı.

PANEL

Etkinlik Tarihleri:  11.12.2017 Pt – 20:30

Etkinlik Türü: Panel / Konferans

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

 

MODERATÖR / MODERATOR:

François Naucodie, AB Gaziantep Ofisi Başkanı, 1. Müsteşar / Head of EU Gaziantep Office, 1st Counsellor

PANELİSTLER / GUESTS:

Mustafa Kemal Erdemol, Gazeteci, Birgün Gazetesi Dış Haberler Müdürü  / Journalist, Birgün Newspaper Manager of Foreign News

Yrd. Doç. Dr. / Asst. Prof. Mesut Coşkun, Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Başkanı / Head of Giresun University Communication Faculty Radio TV Cinema Department

CACIK, BABACIK VE ZEYTİN SAVAŞI

Etkinlik Tarihleri:  12.12.2017 Sa – 11:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: LISA JAMES LARSSON

Potsdam / Almanya’da doğdu. Stockholm Dramatik Sanatlar Akademisi’nde film yönetmenliği ve senaryo yazarlığı eğitimi aldı. Stockholm ve Birleşik Krallık’ta yaşayan Larsson, Ego, Striking Out ve Victoria filmleriyle tanınan yazar ve yönetmendir.

Cacık, Babacık ve Zeytin Savaşı – Tsatsiki, Farsan Och Olivkriget – İsveç, 2016, 91’

Cacık, Yunanistan’a gidip babası Yanis’i göreceği için yaz tatilini iple çekmektedir. Cacık, köylerine vardığındaysa köyün değişmiş olduğunu görür. Oteller ve restoranlar terk edilmiştir. Ekonomik krizdeki Yunanistan ve çok sevdiği köyü hiç hatırladığı gibi değildir. Babası, oteli ve zeytinliği satmak zorunda kalabileceklerini söylediğinde bu Cacık’ı çok üzer. Fakat, annesinden öğrendiği gibi, mücadeleyi sürdürmezse Yunanistan’daki çok sevdiği evini sonsuza kadar kaybedeceğinin de farkına varır. Böylece, 12 yaşındaki haşarı, korkusuz ve espritüel Alva ile birlikte, yaz tatilini macera, arkadaşlık ve sevgi dolu bir yolculuğa dönüştürecek kurtarma görevine başlarlar.

İYİ YÜREKLİ POSTACI

Etkinlik Tarihleri:  12.12.2017 Sa – 17:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: TONISLAV HRISTOV

Bulgaristan’da doğan sinemacı, Finlandiya ve Bulgaristan’da yaşıyor. İlk belgeseli Aile Serveti’ni Finlandiya Yayın Şirketi YLE ve Bulgar Ulusal Televizyonu için yöneten yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi Tek Yaşamanın Kuralları (2011) hem Finlandiya hem Bulgaristan’da gösterim imkanı buldu; Sofia Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Belgesel ödülünü kazanıp çeşitli festivallerde gösterildi. Hristov’un takip eden üç projesi kendisine büyük bir başarı ve zengin bir festival kariyeri kazandırdı.

İyi Yürekli Postacı  – Hyvä Postimies – Bulgaristan, Finlandiya, 2016, 80’

Türkiye sınırındaki küçük Bulgar köyünün inatçı sakinleri, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinden beri işgalci yabancılara karşı direnmiştir. Şimdiyse, 38 ihtiyar Bulgardan oluşan seçmen kitlesi Avrupa’nın geleceğine karar verecektir. Osmanlı İmparatorluğu’na komşu konumu sebebiyle yüz yıllardır Devasa Geçit olarak adlandırılan köy, sığınmacıların geceleri bölgeden geçişleri yüzünden korku ve huzursuzluğa kapılıyor ve kendisini bir krizin ortasında buluyor. Postacı Ivan’ın ise yeni bir siyasi öngörüsü var; Ivan, belediye başkanlığına aday oluyor, mültecileri buyur ederek köyü tekrar canlandırmak istiyor.

Film, Milenyum Ödülleri, Tampere Uluslararası Kısa Film Festivali, Trieste Film Festivali ve Washington DC Filmfest’de çeşitli ödüller aldı.

TORYUM : NÜKLEER ENERJİNİN BİLİNMEYEN TARAFI

Etkinlik Tarihleri:  12.12.2017 Sa – 17:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: MYRIAM TONELOTTO

Animasyonun belgesellerde kullanımını daha özgür hale getiren ilk yönetmenlerden birisi olan Tonelotto, belgesel ile animasyon film arasında köprü kurarak yirmi yıllık süreçte özgün bir yaklaşım geliştirdi. Filmlerini yoğun araştırma süreçleri üzerine kuran yönetmen daha sonra, çizgi film ve gerçek görüntülerin iç içe geçtiği belgesel filminin omurgasını oluşturan bir senaryo yarattı.

Toryum: Nükleer Enerjinin Bilinmeyen Tarafı – Thorium, La Face Gâchée Du Nucléaire – Lüksemburg, Fransa, Almanya, Çin, Japonya, Hollanda, 2016, 105’

2011’de Fukuşima’da gerçekleşen felaket ve diğer benzeri olaylar, bizleri nükleer enerjinin bir başka tehlikesi olan ‘olası en büyük kaza’ kavramı ile tanıştırdı. Bu kavram yüzünden, nükleer enerjiden vazgeçilmesi konusunda toplumda farklı görüşler var. Ama ya ciddi bir alternatif olsaydı?

Hiç toryum eriyik tuz reaktörünü duydunuz mu? Hayır mı? Şaşırtıcı değil, çünkü bu tartışma nükleer endüstri tarafından neredeyse 70 yıldır susturuluyor. Ama toryum, çok düşük riskli oluşu ve neredeyse hiç nükleer atık üretmeyişiyle enerji üretiminde bir devrim yapabilir ve bildiğimiz haliyle nükleer enerjiye ciddi bir alternatif olabilir. Belgesel, toryumdan elde edilen nükleer enerji fikrinin 1950’lerden beri neden hayata geçirilmediğini fakat yine de bir anda geleceğin nükleer yakıtına nasıl dönüşebileceğini inceliyor.

NÜKLEER KOMŞU

Etkinlik Tarihleri:  12.12.2017 Sa – 19:00

Etkinlik Türü: Film

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

Yönetmen: FREDRIK OSKARSSON

Dorotea, Lapland’de (İsveç) doğdu. Çok sayıda belgesel film üretti; film festivalleri ve televizyonlarda gösterilen pek çok filmde yapımcı, senaryo geliştirici, fotoğrafçı, kurgucu ve yapımcı olarak yer aldı. Birkaç sanat ve dans videosu da yapan yönetmen, çeşitli sanatçılarla birlikte deneysel işler üzerinde çalışıyor.

Nükleer Komşu – NUCLEAR NEIGHBOUR – İsveç, Norveç, 2016, 78’

Nükleer Komşu, sadece bir nükleer santral projesini konu edinen ve sonunda haklı çıkmaya çalışan bir film değil. Aynı zamanda, sıradan bir insanın muazzam vazifesiyle ilgili bir hikaye. Hanna Halmeenpää, Pro Hanhikivi Derneği’ndeki aktivist arkadaşlarıyla birlikte gönüllü olarak akşamlarını ve hafta sonlarını memleketinin benzersiz doğasını korumaya adamış bir öğretmendir. Bir ülkeden diğerine seyahat eder, televizyon tartışmalarında iktidardakileri sorularıyla sıkıştırır ve isabetli çıkışlarıyla bakanları sessizliğe mahkum eder. Çocukları yatırıp, kitaplarını okuduktan sonra bilgisayarının başına döner ve Hanhikivi’yi kurtarmak için mücadelesine devam eder.

2016 The Northern Character Film ve TV Festivali’nde  First Diploma, Harlem Uluslararası Film Festivali’nde ise  En İyi Belgesel ödüllerini aldı.

PANEL

Etkinlik Tarihleri:  12.12.2017 Sa – 19:00

Etkinlik Türü: Panel / Konferans

Şehir: Giresun

Yer: Vahit Sütlaş Sahnesi

MODERATÖR / MODERATOR:

François Naucodie, AB Gaziantep Ofisi Başkanı, 1. Müsteşar / Head of EU Gaziantep Office, 1st Counsellor

PANELİSTLER / GUESTS:

Myriam Tonelotto, Toryum: Nükleer Enerjinin Bilinmeyen Tarafı filminin yönetmeni / Thorium: The Far Side of Nuclear Energy

Sunay Demircan, Çevre Gönüllüsü / Environmentalist

Orhan Sarımehmetoğlu, Nükleer Enerji alanında Yüksek Lisans derecesi sahibi, Çernobil faciası sonrası Fiskobirlik Radyasyon Laboratuvarı’nda görev aldı / Post graduate degree on Nuclear Energy, worked at Fiskobirlik Radiation Laboratory after Chernobil

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.