“24. FEVZİ BAYAZITOĞLU TİYATRO GÜNLERİMİZ BAŞLIYOR”

24. Fevzi Bayazıtoğlu Tiyatro Günlerimiz başlıyor. 01-15 Mayıs tarihleri arasında Vahit Sütlaş Sahnemizde her akşam 11 si yurt içi ve 2 si yurt dışı olmak üzere 13 tiyatro grubunun oyunlarını sahneleyerek tiyatroya doyuracağı 24. Fevzi Bayazıtoğlu Tiyatro Günlerimiz 1 Mayıs Salı günü saat 20.00’de Akçaabat Belediye Tiyatrosunun sahneleyeceği Naaş-ı Muhteremler oyunu ile perdelerini tiyatroseverlere açacaktır.

Program

01 Mayıs Salı

Akçaabat Belediye Tiyatrosu – Naaş-ı Muhteremler

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Tayfun TÜRKELİ

Yönetmen : Osman GÜMRÜKÇÜ

Konusu : Topluma yıllarca hizmet etmiş, yurtdışında görev yapmış, kültür düzeyi yüksek, artık emekli olup mütevazı yuvasında sakin bir yaşam sürmekte olan eski Büyükelçi Rauf Bey ve eşi Muazzez hanımın tek beklentileri çocuklarının ara sıra onları ziyaret etmeleridir. Beklenmedik gelişmeler olur ve bir gün içeri bond çantalı, fötr şapkalı, sırtına bıçak saplanmış bir adamın girmesi ve cesedin sırtındaki bıçağı ellediği için katil sanılacağını düşünen Rauf Bey, cesedi ne yapacağına bir türlü karar veremez. Olayların gelişimi içinde ceset sayısı beşe çıkar. Her şey içinden çıkılmaz bir duruma gelir ve sırada bekleyen sürprizler vardır.

02 Mayıs Çarşamba 

Adana Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosu – Çıkmaz Sokak Çocukları

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Lyle KESSLER

Yönetmen : Muzaffer KIRIKKALP

Konusu :  Zor şartlar içinde hayatta kalma mücadelesi veren iki kardeş ile hayatlarına giren esrarengiz bir adamın başından geçen trajik olayların konu edildiği oyun.

03 Mayıs Perşembe

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu – Entrikalı Dolap Komedyası

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Yunus Emre GÜMÜŞ

Yönetmen : Bülent ÖZTÜRK

Konusu : Oyunda, annesinin öldüğünü zannederek emekli maaşını sahtekarlıkla almaya çalışan kadın ve ayrıldığı eşi ile eve giren hırsızların başından geçen komik olaylar anlatılıyor.

04 Mayıs Cuma 

Özbekistan Devlet Dram Tiyatrosu – İki Beye Bir Hizmetçi

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Karlo GOLLDONİ

Yönetmen : Olimcan SALİMOV

Konusu : Oyun kahramanı hizmetçi Truffaldino, beyine yürekden çalışır. Ama hizmetine karşılık  hakkını alamaz, karnı yemeğe doymaz. Truffaldinonun tek arzusu insan gibi yaşamak, yemekden karnını doyurmak. Tesedüf olarak bir vakıtın kendinde  başka bir beyede hizmet ediyor. İki beyin bir otelde yaşaması  Truffaldino için hizmet etmesine kolaylık getirir. Onun mahir hizmetçi olduğu ortada olan sırı faş olmamasını sağlar. Çok macera ve çetinliklerden kendinin aklı ile  kolay yol bulan Truffaldino oyunun sonunda kendi gibi bir hizmetçi kızı seviyor ve arzusuna erişiyor.

05 Mayıs Cumartesi

Azerbaycan Gence Devlet Dram Tiyatrosu – Matruşka

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Tuncer CÜCENOĞLU

Yönetmen : Elşad AHMEDOV

Konusu : Bir kadın… bir erkek… bir ilişki… kavgalar, çatışmalar, ayrılıp barışmalar, kopamayışlar…  Varoluştan bugüne değişmeyen rutine, iki insanın birbirini tanıma, anlama, bir arada yaşama mücadelesine yeniden ve farklı bir yorumla yaklaşan Matruşka, ilişkilerde ideali arama uğraşını mercek altına alıyor.

06 Mayıs Pazar

Samsun Devlet Opera ve Bale – Bir Mozart Gecesi

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

07 Mayıs Pazartesi – 08 Mayıs Salı

İstanbul Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosu – Geç Kalanlar

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Pervin ÜNALP

Yönetmen : Nihat ALPTEKİ

Konusu : Yaşadığımız her günü güzel bir güne dönüştürmek varken, “Güzel Bir Gün”ün bize çıkıp gelmesi için öylece oturup bekleriz. Çoğu zaman yaşamak yerine erteleriz. Tüketmenin bencilliğini, paylaşmanın samimiyetine yeğleriz. Oysa ihtiyacımız olan tek şey, biraz farkındalıktır. Geç Kalanlar, sordukları ve sordurduklarıyla seyircisine derinlikli bir yüzleşmenin resmini gösteriyor.

09 Mayıs Çarşamba 

Karma Sahne – Re-Medea

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Kadri ÖZCAN

Yönetmen : Hakan ALKAN

Konusu : Aşk ve ihanet üzerine kurulmuş kan kokan bir hayat hikayesi. Bir kadın, mutluluğu elinden alınınca ne kadar ileri gidebilir? Nelerden vazgeçer? 

10 Mayıs Perşembe 

Konya Devlet Tiyatrosu – Dördüncü Ay

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Björn BOSTRÖM

Yönetmen : K. Alpay AKSUM

Konusu : Pişman oldun mu hiç? Pişman olacak bir şey yok… Erkek mi? Evet…Babaaa! Aşık olmuştum… Ailemizin şerefi! Namus… Leke, leke…Bugün seni gördüm! Kadın… Erkeğim ben erkek!
Selam…Neden geri geldin…?

11 Mayıs Cuma – 12 Mayıs Cumartesi

Erzurum Devlet Tiyatrosu – Sersem Kocanın Kurnaz Karısı

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Haldun TANER

Yönetmen : Saydam YENİAY

Konusu : Tanzimat Dönemi Türk Tiyatrosunun yaşadığı kimlik sorununa komik bir dille çözüm önerisi aramaktadır. Gerçekle oyunun iç içe geçtiği ”oyun içinde oyun” kurgusuyla ilerleyen oyunda; Moliere’in ”George Dandini” piyesini üç farklı yorumla sahnelemeye çalışan bir kumpanya çıkar karşımıza.

13 Mayıs Pazar

Amasya Üniversitesi Tiyatro Kulübü – Töre

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Turgut ÖZAKMAN

Yönetmen : Atilla ÖZGEN

Konusu : 1900 lerde, Erzurum’da, Karagiller ve Çolakgiller aileleri arasında yıllardır süren kan davasını ve gelişen olayları anlatan TÖRE, Türk tiyatrosunun estetik örneklerinden biridir. Aşamadığımız ve toplumsal barışı engelleyen, insanların bedelini yaşamlarıyla ödediği kuralları sorguluyor.

 –

14 Mayıs Pazartesi

Bahçeşehir Üniversitesi – Bu Gece Son

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Paolo GENOVESE

Yönetmen : Samet ÇETİN – Burak GÜNELİ

Konusu : Yedi eski dost bir akşam yemeğinde bir araya gelmeye karar verir. Yemek sırasında bir oyun oynamaya karar verilir. Yedi dostun maskelerinin ardındaki hayatlarını cep telefonlarını ortaya koymaları ilişki dengelerini altüst eder.

15 Mayıs Salı

Trabzon Büyükşehir Tiyatrosu – Suskunlar Kapısı

Yer : Vahit Sütlaş Sahnesi

Saat : 20.00

Yazan : Cem GÜNEN

Yönetmen : Emir YALAZAN

Konusu : Suskunlar Kapısı! Madde Dünyasında duymadıklarımızı fısıldıyor kulağımıza! Bu fısıltıyı duyan ilk Kimya Hatun oluyor. Belki Şems’in aşkın’ın ışığıyla belkide kendi kalbiyle işitiyor. Kimya,Mevlana ve Şems’in büyük aşkına kendi küçük aşkını feda ediyor. Peki Mevlana Büyük aşka ne zaman kavuşuyor?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.