“GİRESUN BELEDİYE ŞEHİR TİYATROMUZ OLARAK BİR YILI GERİDE BIRAKTIK”

Kuruluşumuzdan bu yana 30 yılı geride bırakan Giresun Belediye Şehir Tiyatromuz, 2018 yılında tiyatro yapmanın, sanata hizmetin heyecanı ve gururu ile 2019 yılına giriyor. 

2018 yılında Giresun Belediye Şehir Tiyatromuz

2018 yılına galasıyla Vahit Sütlaş Sahnemizde perdelerimizi açtığımız Türk Tiyatro Klasiklerinin şen, şekrak, komedi tadında oyunu ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ sahenelenerek tiyatroseverlerin yoğun ilgi ve beğeniyle kazanmış, şehir dışı turnelerimizde beğeni kazanan oyunumuz tiyatromuzu başarılı şekilde temsil ettik.

Trabzon/Akçaabat Erol Günaydın Sanat Merkezinde 01-10Mart 2018 tarihleri arası düzenlenen 8.Erol Günaydın Tiyatro Günlerine Giresun Belediye Şehir Tiyatromuz ilgi gören oyunu ‘7 Kocalı Hürmüz’ ile 1 Mart Perşembe günü saat 19.00’da sahne alarak katılım sağlamış olup, seyircilerin beğenisini kazanmıştır.

Sarıyer Belediyesinin düzenlemiş olduğu 25 Mart-06 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen, sanat camiasının ünlü isimlerinin boy göstererek, yerli, yabancı tiyatro oyunlarının sahne aldığı 7. Sarıyer TiyatrOda Şenliğine ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ oyunu ile 08 Nisan 2018 tarihinde saat 18.00’de Sarıyer Boğaziçi Kültür Merkezinde sahne alarak, tiyatromuzu temsilen katılım gerçekleştirilmiştir.

Ankara/Polatlı Belediyesinin 5-12 Nisan 2018 tarihlerinde ikincisini düzenlemiş olduğu 2. Uluslararası Kral Midas Tiyatro Sarıyer ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ oyunu ile katılım sağlanarak 08 Nisan 2018 tarihinde saat 19.30’da Ankara/Polatlı 13 Eylül Kültür Merkezinde ve 15 Nisan-23 Nisan 2018 tarihleri arasında Samsun’da Türkiye’nin en büyük ve aralıksız süren en uzun üniversite tiyatro festivali olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tiyatro Topluluğu OMÜTİT 24. Ulusal Tiyatro Festivalinde ‘7 Kocalı Hürmüz’ oyunu ile 21 Nisan 2018 tarihinde sahne alarak tiyatroseverlerle buluştuk.

Dünya Tiyatro Günü nedeniyle Belediye Şehir Tiyatromuz tarafından  hazır program etkinlikleri kapsamında, Atatürk Meydanında çelenk töreni ve saygı duruşu ile başlayan törende Dünya Tiyatrolar Günü Ulusal Bildirisi okunarak, aynı gün akşamı ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ oyunu ücretsiz olarak Vahit Sütlaş Sahnemizde sahnelendi.

Giresun Belediye Şehir Tiyatromuz bünyesinde, tiyatroya gönül vermiş gençlere tiyatro sevgisini pekiştirerek, gelecek nesillere aktarma, eğitimli, nitelik sahibi birey ve sanatçılar yetiştirilmesi ilkesi çerçevesinde 2015 yılında kurulan ‘Oyunculuk Atölyesi’ grubunun Eylül ayı içerisinde öğrenci kayıt işlemleri ile faaliyetlerini sürdürmüştür.

Eğitmenimiz Erdoğan Cüneyt KAMANOĞLU ile eğitimlerini sürdüren grubumuz hazırlamış olduğu ‘Safinaz’ın İzdivacı’ ile 3 Nisan ve 17 Nisan 2018 tarihlerinde Vahit Sütlaş Sahnemizde sahne alarak beğeni toplamıştır.

Gerçekleştirilen eğitim kapsamında çeşitli sinema filmi, televizyon dizilerinde boy gösteren, tiyatro oyun yönetmenliği ve oyunculuğu yapan, devlet tiyatro sanatçısı Süleyman Atanısev, tiyatromuzu ziyaret ederek, Oyunculuk Atölyemiz öğrencileriyle söyleşide bulundu. Oyunculuk atölyemiz öğrencileriyle tiyatro, oyun yazarlığı, tiyatro tarihindeki kişiler üzerine sanata dair verimli, keyif dolu bir söyleşi gerçekleştirildi.

Yıpranan, ihtiyaca cevap veremeyen Vahit Sütlaş Salonumuzun sahne perdesi yenilenerek hizmete sunuldu.

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirerek yirmi dördüncüsünü düzenlediğimiz 24. Fevzi Bayazıtoğlu Tiyatro Günlerimiz  01-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında Türkiye’nin çeşitli kentlerinden 11 yerli ve 3’ü yabancı olmak üzere 14 tiyatro grubu oyunlarıyla Vahit Sütlaş Sahnemizde sahne alarak tiyatroseverlere dolu dolu tiyatro cümbüşü sunuldu.

Bir yorum yaz